Sodomun 120 günü

Gerçek yaşanmış olaylardn senaryoya aktarılan br çok film izledim,lakin böyle vahşetini,iğrenç,sorunlu,sadomazoistik(insanlık dışı olanı demem daha doğrudur) ilk kez izledim.
Geçen yıl izlemiştim ve tam bir haftadan fazla yemek yiyemedim,hastanelik oldum.
Filmin bende bıraktığı en korkunç etki buydu..Köpek gibi zincirlere bağlanmış genç kız ve genç erkeklere yapılan insanlık dışı akıl almaz işkenceler,aşırı şiddet,sapıklık 120 gün süren vahşet.!

Faşist 4 yüksek tabaka piskopatının 18 genç üzerinde yaptıklarını akıl,mantık almıyor.
(Filmde çok fazla rahatsız edici unsurlar var bunu söyleyim..)
Bu görüntüler sadece süzülerek senarist ve yönetmen Pier Paolo Pasolini'nin  filme aktarması: ya gerçek yaşananlar.!!
Pier Paolo Pasolini ,gerçek yaşanan olayla ilgili kitaptan senaryoya aldığı film projesine başlamadan önce engellenmek isteniyor.
Fakat hiç bir uyarıyı umursamadan çekimlere başlıyor.
Çekimlerin takibinde yine bürokrasi engellere rağmen film tamamlanıyor, bu kez vizyona girmesi engelleniyor.
Tüm bu engelleri hiçe sayan yönetmen,senarist Pier Paolo Pasolini, film galasından önce çok kötü bir şekilde öldürülmüş bulunuyor...!
Salo'nun 120 günü film projesi uğruna riski göze alan yönetmenin ölümü ile ilgili pek çok teori olmasına rağmen,Salo filmi hayatının sonu olduğu iddiaların en başında yer alıyor.
Bu film kısmi olarak yasaklı değil,tüm ülkelerde yasaklı bir film.
Sinirleri,ruhsal durumu,miğdesi sağlam olanlar izlemek isterlerse de,yine de açıkçası tavsiye etmiyorum.Sonuçta korku,gerilim,gerçek hayat hikayerlerinden senaryoya aktarılan filmlerin takipçisi olan ben: Hastanelik oldum bu film yüzünden..!

 

Yazar: Filmkorku Simalay

Yazara soru sormak veya yorum yapmak için profilini ziyaret edebilirsiniz. Profile gitmek için Tıklayın

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...

10 Yorum yapılmış

 • nazan
  26 Nisan 2015 | Cevapla

  filmi yorumlardan etkilenip izlemiştim, ne kadar kötü olabilir ki diye merak etmiştim. bazı yerleri atlatarak izlememe rağmen haftalar süren kabuslar, yemek yerken bulantı,psikolojimi alt üst eden bir filmi.sadece film olarak çekilmiş olsaydı, kesinlikle saçmalık derdim, berbat der, en ağır eleştirileri yapardım. yönetmenin akıl sağlığını bile sorgulardım heralde. ama yaşanmış olması çok acı.insanlık dışı şeyler.ben yinede o dönemi araştırın okuyun ama filmden uzak durun derim.teşekürler simalay, yönetmenin hayatını bilmiyordum, öğrenmiş oldum sayende.

  • simalay
   26 Nisan 2015 | Cevapla

   Rica ederim nazan ben teşekkür ederim güzel yorumun için. Yönetmen ,20 yaşlarında, kendisi Sado Cumhuriyeti yönetim rezaletini bizzat yaşamış biri olarak,Sadomun 120 günü filminden sonra, kendi yaşadıkları ve kardeşinin ölümünü de senaryoya aktarıp,film çekmeyi düşünürken :hunharca katlediliyor...

 • diez
  24 Nisan 2015 | Cevapla

  2.dunya savasinin faşist italyasini anlatan sanatsal bir yapit, film sonrasi yonetmen katledilmistir,faşizmin ne denli kotu oldugunu sert bir dille ortaya koymustur.Ama bu kadar pislikce bir senaryoyu fasit insanlari kotulemek icin yazmak ve dahilin de yazmanin dusunmekten gectigini varsayarsak yonetmeninde bu pislik duygulara maruz kaldigini dusune bilirmiyiz, eger dusunursek dusunce ozgurlugu ve elestirel yorumlarda da hukuksal bir duzenleme gerekebilir.

  • simalay
   25 Nisan 2015 | Cevapla

   Pier Paolo Pasolini Faşist karşıtı olmasının nedeni,20.li yaşlarda Salo cumhuriyeti dönemini bizzat görmüş yaşamış olması ve bu sadist yönetimin kardeşini öldürmesidir.Sonuç:bu sadistliği senaryodan filme aktardı ve filmin galasından önce vahşice katledildi...

 • mmm
  24 Nisan 2015 | Cevapla

  Film yonetmenin hayatindan kesitler tasidiysada birçok iskence sahnesi metafor olarak kullaniliyor yani filmdeki hersey yasanmis degil.

  • simalay
   25 Nisan 2015 | Cevapla

   Film, yönetmeninin hayatı değil Bu film gerçek olaydan alınan,İtalya'da geçici olarak bir grup sadist olan Salo grubunun 1944 yılında kısa süre kurdukları Salo cumhuriyeti yönetimi sırasında 18 gence yaptıkları sadist,vahşet ve sapıkça işkencelerin, Pier Paolo Pasolini'nin 1975 yılında,senaryosunu yazıp yönettiği ve ölümüne sebep olan filmdir...

 • Arin
  24 Nisan 2015 | Cevapla

  filmden bende cok etkilenmistim Simalay..gercekten saglam bir psikoloji gerektiriyor bu filmi izlemek icin..cogu sahneyi atlayarak izlemek zorunda kalmistim:) bizim bir filmi izlerken bile tahammul edemedigimiz bir cok seyin gercekte en kotu hali ile yasayan bu gun insanligin yuz karasi dedigimiz cok sey var oysa..insaana ve yapabileceklerine karsi uzerinde dusunulecek bir film...

  • simalay
   25 Nisan 2015 | Cevapla

   Bende bir ço ksahnesini ileri sarmama rağmen 1 hafta yemek yemedim,hastanelik oldum maalesef... Haklısın,insanın insana yağtığı en büyük vahşetlerden birisi Sadomun 120 günü....

 • filmkorkuibrahim
  24 Nisan 2015 | Cevapla

  Filmi izlemedim ama bu kadarını da beklemiyodum. Bu tarz filmlerden etkilendiğim için izlemedim ama bu yazıyı okuduktan sonra izlemeye karar verdim, gerçek olay olduğunu ve hatta yönetmenin öldürülmesi felan çok sarsıcı... paylastıgınız için teşekkürler.

  • simalay
   25 Nisan 2015 | Cevapla

   Rica ederim. İzleyeceksen miğden sağlamsa izle derim.Çok aşırı derecede 21+ rahatsız edici sahneler mevcut.Rahmetli senarist ,bazı sahnelerde çikolata kullandım açıklaması yapsada filmin gala öncesinde,sonuçta gerçek yaşanmış bir skandal söz konusu....

Yorum yapın