Sizi Neyin Korkuttuğunu Biliyorlar

Polterfgeist: Kötü Ruh 1982 yapımı korku filmi efsanesi Polterfgeist filminin günümüze uyarlaması. İlk filim kadar başarılı olmasa da ( ki bu neredeyse imkansız, ilk filim bir efsanedir ) bu filim de gayet iyiydi.

Filmin yapımcısı Amerikan sinema tarihinin en iyi yapımcıları arasında gösterilen Sam Raimi. Senaryo bu gibi filmlerde klasik olduğu şekilde ilerliyor. Evin küçük kızı kötü ruhlar tarafından esir alınır. Ailenin geri kalanı da birlik olarak küçük kızı kurtarmaya çalışır. Tabi bu konularda uzman olduklarını söyleyen ruh bilimcilerin yardımı ile.

Amerikan sineması bu konuyu ne kadar işlerse işlesin filmler bir şekilde kendini izlettirmeyi başarıyor. Polterfgeist: Kötü Ruh’ta öyle bir filim. Yine aynı konuyu mu işlemişler yeter artık diyorsunuz ama izlemeye başlayınca da bir bakmışsınız filmin sonuna gelmişsiniz.

Filmin şansız yanlarından biri de kült korku filmlerinden biri olan 1982 yapımı Polterfgeist filminin yeniden uyarlaması olması. Bu durum otomatik olarak beklentiyi yükseltiyor. Yeniden uyarlamaların çoğunda olduğu gibi Polterfgeist: Kötü Ruh filmi de orijinalinin yanına yaklaşamasa da oldukça izlenilebilir bir filim.

Filmde Sam Rockwell, Rosemarie DeWitt gibi iyi oyuncular rol alıyor. Ancak Sam Rockwell’i ne kadar beğensem de bu role pek yakıştıramadım. Bence korku filmlerinin adamı değil Sam Rockwell. 2009 yapımı “Moon” filmindeki performansı mükemmeldi. İzlemediyseniz bir göz atın derim. Onun dışındaki oyunculuklar bekleneni tam veremese de fena değildi. Bence filmin üç boyutlu olarak çekilmesi de bunda bir etmen. Üç boyutlu filmlerde efektlere aşırı yoğunlaşarak bazı şeyleri ihmal edebiliyorlar.

Sonuç olarak Polterfgeist: Kötü Ruh, tavsiye edilebilecek bir filim olmuş. 93 dakikalık süresi nasıl geçtiğini anlamadan bitebilir. İyi seyirler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...

Yorum yapın