Labirent: Alev Deneyleri Fragmanı: Her Şeyin Anahtarı

Sinemaseverlerin arasında bunu inkâr edenler olabilir ama gençlik kitaplarından uyarlanan filmler, film stüdyolarının altın madenleri haline geldi. Ortalama bütçeler, hayran kitleleri ve en önemlisi devasa küresel gişe hasılatları sayesinde gençlik filmleri yapımcılara muazzam şeyler kazandırıyor. Her uyarlama Açlık Oyunlarının başarısını sağlayacak diye bir şey yok ve pek çok ucuz film de mevcut fakat daha az bilinen gençlik filmleri bile büyük kazançlar sağlıyor – 204’ün Labirent serisi de bunlardan biri.

Labirent, eleştirmenlerden pozitif fakat çok da heyecan verici olmayan bir tepki aldı ancak yine de dünyada 340 milyon dolar civarı bir gişe hasılatı yakalamayı başardı. Bu, Yenilmezler: Ultron Çağı’nın 1.1 milyar gişesine kıyasla pek de fazla sayılmayabilir fakat Marvel süper kahraman takımını toparlamak için 250 milyon dolar harcarken Labirent yalnızca 34 milyon dolara mal oldu. Düşük bir risk için iyi bir ödüldü. Gençlerin yoğun ilgisi sayesinde filmin Blu-ray’i yayınlanmadan bir devam filminin geleceği duyuruldu. Şimdi, Labirent: Alev Deneyleri’ne bir göz atalım.

Pek çok insan Labirent’in Labirent Deneyleri sahnelerinden hoşlanmış olsa da izleyiciler filmin sonunu hiç beğenmemişlerdi. Tüm hikâyeyi anlatmak yerine Labirent filmi bir üçlemenin ilk filmi olarak karşımıza çıktı. Dolayısıyla ilk film izleyicileri cevap almaktan çok pek çok soruyla baş başa bıraktı.

Bu yüzden Labirent: Alev Deneyleri ‘nin ilk fragmanına göre film, ilk filmin hikâye anlatımındaki ketumluğunu sürdürüyor. Belirsiz komplo teorileri ve şüphe çeken yetkili insanlar, neyin gerçek neyin testin bir parçası olduğunu anlamayı zorlaştırıyor. Buna ek olarak, genelde tüm gençlik filmlerinin olmazsa olmazı olan burun buruna romantizm sahnelerinin ilk filmde olmamasının yarattığı yankı, ikinci filmde bu sahnelere yer verilmesine sebep olmuş.

Bunu söylemişken, Labirent: Alev Deneyleri, benzer senaryolarla aynı yönde ilerlemeye devam ediyor. Senaryonun ilerleyişi ve karakterlerin dünyayı kurtarma görevleri pek çok gençlik filminin vaz geçilmezleri arasında olsa da ikinci filmin en az ilki kadar eğlenceli olmasını hala umabiliriz.

Çok da açık olmayan bir dünya kurulumunun içerisinde (Grievers, WCKD, Gladers, Safe Haven, The Scorch ve The Flare gibi çok da açıklayıcı olmayan isimlerle) Labirent serisinin temelinde ilginç bir fikir var: İnsanlığın ilerleyen safhalarına liderlik etmeleri için bir grup genci katı ve ölümcül testlerden geçirerek zayıf olanları eleyip güçlü olanları seçmek. Bunun için, serinin başarısının artması Wes Ball’ın dönüşünün yönetmenliği ve genel yapımcılığına bağlı.

Labirent Ball’ın ilk yönetmenlik deneyimiydi – ve genel olarak başarıya ulaştı. Şimdi hayran kitleleri bulunan sağlam bir oyuncu ekibi ve sağlam bir temel oluşturmuşken, Ball izleyicileri Thomas’ın hikâyesine bağlayacak kaynaklara ve yeteneğe sahip.

Ancak, son bölüm Labirent: Ölüm Tedavisi 2017’de çıkacağı hâlihazırda açıklanmışken, Labirent serisinin üçüncü filminin de bu başarıdan uzaklaşmayacak gibi görünüyor. İlk film, labirenti saran gizem ve eşsiz kurulum sayesinde hatırlanmaya değerdi. Eğer ikinci film de yer altı laboratuvarlarına ve kıyamet sonrası kül olmuş bir dünyaya kadar düşerse, Labirent fanı olmayan izleyiciler aynı senaryoları Açlık Oyunları ve Divergent gibi çok daha büyük ve yüksek profilli filmlerde görmüş oldukları için tatmin olmayacaklardır.

Hiçbir şey olmasa da, en azından Bill son filmin, para kazanma odaklı ayrılması hatasına düşmeyeceğini ve hikâyenin tek bir filmde anlatılacağını açıkladı. Bu da bir şeydir değil mi?

Labirent 2 izleyecek veya filmi merak eden arkadaşlar sitemizden filmin fragmanına ulaşabilirler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Kullanıldı, Ortalaması: 5,00)
Loading...

Yorum yapın