Kaçın Kaçın Al Karısı Geliyor

Al Karısı: Cinnet filmine girmeden önce al karısı nedir o sorunun bir cevabını verelim. Al karısı eski Anadolu Mezopotamya ve Türk Medeniyetlerine dayanan bir inanış. Kökleri ruhani varlıklara inanılan Şamanist dönemlere dayanıyor. İnanışa göre, al karısı denen cin yeni doğan bebeklerin ciğerleri ile besleniyor. Bu yüzden yeni doğan kadınlara musallat olarak bebeklerini çalmaya çalışıyor. Bebeğin kırkı çıkana kadar çaldı çaldı, çalamazsa bebeğin ciğerinin artık tazeliğini kaybederek kartlaştığını düşündüğünden olsa gerek bebeğin ve annenin peşini bırakıyor. Aslında lohusa tacı denen şeyde Şamanist dönemden bize kalan bir adet. Al karısının kırmızıdan korktuğuna inanıldığı için kırmız lohusa tacı yapılır ve bu taç 40 gün boyunca annenin kafasında takılı kalır.

Böylece Al Karısı: Cinnet filminin senaryosunu da anlatmış olduk. Anlaşılacağı gibi doğum yapmak üzere olan bir kadın var. Al karısı kadına musallat olur. Klasik olarak kadın kocasına bu durumu inandıramaz ve olaylar böylece gelişir gider. Tabii senaryo klasik olacak olsa da korku filmlerinde yaratılan atmosfer çok önemlidir. Dünyanın en klişe senaryosu bile elinizde olsa, yönetmen maharetli elleri ile yarattığı atmosfer ile filmi çok korkunç bir hale getirebilir.

Al Karısı: Cinnet filminin yönetmenlik koltuğunda ilk film denemsini gerçekleştiren Muzaffer Gülçek var. Yönetmeni tanımıyoruz. Bakalım bu filmde nasıl bir etki bırakacak. Başrolde de daha önce hiçbir film projesinde göremediğimiz Sanem İşler var. Onun performansını da merakla bekliyoruz.

Filmin fragmanı pek bir şey vaat etmese de nice mükemmel fragmanlardan berbat film, nice kötü fragmandan da şaheser film çıktığını gördük. Geçen sene oldukça iyi yapımlar çıkaran Türk korku sinemasından bu sene de umutluyuz. 26 Haziran günü vizyona girecek Al Karısı: Cinnet filminin de bu umudumuza katkı yapmasını umut ediyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Kullanıldı, Ortalaması: 5,00)
Loading...

2 Yorum yapılmış

  • minnak
    3 Ağustos 2015 | Cevapla

    Bizim buralarda cazı derler ona. Hikayelerini anlatıp korkuturlardı çocukları. Böyle saçmalıklarla yeni doğum yapmış kadınlarında psikolojilerini bozuyorlar. Arkadaşın bahsettiği kabuslarda çok bilmiş cahil karıların laflarının etkisinde kalmaktan oluyor. En güzeli eve kimseyi sokmamak. Devirdim kıçımı korku filmi izledim ben hiçbişiycikte olmadı:D

  • PlaCebOo
    2 Ağustos 2015 | Cevapla

    ümmü sibyan denilen şey de aynısı sanırım.. hamilelerin hamilelik dönemleri ruhsal bunalım ve kabus görmelerini de bazen buna bağlayabiliyorlar.. :)) dilerim güzel bir film olur da keyifle izleriz...

Yorum yapın