‘It Follows’ Yıllardır Gelen En Korkunç Korku Filmlerinden Biri

Bazen en korkutucu şey, köşedeki değildir. Tam önünüzde durandır. It Follows’da senarist ve yönertmen David Robert Mitchell, kana ve sıçratacak korku efektlerine ihtiyaç duymayan, basit, mükemmel ve tüyler ürpertici dehşetengiz bir korku fikri yaratmış. It Follows’da yürüyen, normal bir adam, sizi korkudan öldürebilir.

Aşağıda, It Fallows’un neden yıllardır gelen en korkunç korku filmi olduğunu anlatacak değerlendirmemizi okuyun.

Lanet

It Follows 2015 tüm zamanın en korkunç filmlerinin kalıbında ilerliyor, çünkü sizi sandalyenizden düşürecek şekilde sıçratmıyor. Gerçek hayatta da yaşayabileceğiniz bir dehşet ile sizi oraya sabitliyor. Bu korku, Mitchell’in insanların seks yoluyla bulaştırdıkları bir lanet olduğu kurgusundan geliyor. Bir kere bulaştırdığınızda (yani, yeni biriyle seks yaptığınızda) onlar da lanetleniyor. Peki, ne bu? İnsan şeklini alabilen ve sizi takip eden bir varlık. İşe bu kadar. Yavaşça, istikrarlı bir şekilde size doğru yürüyor. Nereye giderseniz gidin. Bunu bir düşünün. Sürekli arkanıza bakmanın, asla gözlerinizi kapatamamanın, sürekli ne olacak diye endişelenmenin korkusunu düşünün. Ve sonra, onu orada, size doğru yavaşça yürürken görmeyi. Herhangi bir acelesi yok. O kaplumbağa, siz de tavşansınız.

Mitchell bu fikri pek çok eşsiz yolla kullanıyor. Çoğunlukla basit bir sahne ve arka planda sadece yürüyen bir figür olarak. Yürüyüşün kendisi bir kötü karakter oluyor çünkü lanet her türlü şekli alabiliyor. Her insan potansiyel bir katil haline geliyor ve kamera etrafa döndükçe ve korku arttıkça filmin karakterlerinin buna ya tepki verdiklerini – ya da daha kötüsü – tepki vermediklerini görüyoruz.

Star ve Notalar

En son The Guest’te görülen Maika Monroe, filmdeki ana kurban ve dehşeti inanılmaz şekilde gerçekçi oynuyor. Gözyaşları, çığlık atarak koşmak, yorgunluk; o ve arkadaşları laneti nasıl burdurabileceklerini bulmaya çalışırken filmde tek olan bunlar. Bu sürede, film olasılıkları biraz arttırmak için küçük küçük yükseliyor. Fakat asla fazla vahşi olmuyor. Hiçbir zaman iyi bir açıklama göremiyoruz. Sadece seyirci üzerindeki dehşeti arttıran bir güç var.

Buna biraz yardım, Disasterpiece tarafından gelen notalar oluyor. Bu, John Carpenter’in Halloween müziğinden oldukça etkilenmiş – birkaç benzer ton da duydum sanıyorum – ama bu ezgi biraz daha elektronik ve baslı, filme korkunç ama modern bir his veriyor.

Kurgu

It Follows yüzeysel olarak ne kadar güzelse sosyal mesajı da bir korku filmi için iyi. Bu seksin sonuçları ve yanlış bir seçimin nasıl hayatınız boyunca peşinizi bırakmayabileceği hakkında. Filmde, erkeklerin sadece seks yapabilmek için laneti almayı kabul ettikleri anlar mevcut. Çocuklar – hayatınız mı seks mi, tek seçeneğiniz var! Pek çoğunun ikincisini seçtikleri ve sonuçlarının dehşetengiz olduğu gerçeği filmin korkunçluğuna iyi bir tematik katman eklemiş.

Bir korku filmi hakkında karar verirken, 1 numaralı kriterim filmin ne derece korkutucu olduğu. Bundan sonra geri kalan şeylere bakabiliriz. It Follows beni korkuttu. Oldukça. Sanırım izlediğim diğer korku filmlerinin %90’ından daha fazla. Bu yüzden bu adil bir ay gibi görünüyor. Eğer korkmak istiyorsanız, yıllardır daha iyi bir film gelmedi.

 

Çeviri: Sezin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Kullanıldı, Ortalaması: 5,00)
Loading...

6 Yorum yapılmış

 • PlaCebOo
  6 Mayıs 2015 | Cevapla

  hmm merakla bekliyorum.. sex olayi ilginç yani.. farkli konuları işleme cesaretlerine hayranim adamların... ne tepki gelir nedir umurlarinda degil sanki.. paranormal activity de oldugu gibi 3 kuruşa film yapip milyarlar kazaniyorlar... pazar iyi pazar... :)))

 • yorumbaba
  6 Mayıs 2015 | Cevapla

  film >>> It Follows 2015 KORSUB 720p HDRip x264 AAC-JYK <<< olarak ünlü torrent sitelerinde indirilebiliyor. altyazısıyla bizim sitede de olursa tadından yenmez olacak.

 • musa
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  sex üzerine filim yapıyolar kendi pisliklerini güzel gösteriyolar

 • admin
  7 Nisan 2015 | Cevapla

  admin sitende şöyle bir sorun var sanki sitene üyeyim direnish adıyla ama nedense sitende ana sayfada üye girişi yada ip den beni aynı pc ile bağladığımda tanıması lazım hadi tanımasın onu geçtim bi saattir nerden giriş yapıcam onu arıyorum :D :(

 • asabininja
  7 Nisan 2015 | Cevapla

  Konuyu sex e bağlaması biraz basit geldi bana.

 • nunu
  6 Nisan 2015 | Cevapla

  merakla beklediğim filmlerden bir tanesi..

Yorum yapın