Dabbe Hasan, Ego Tavan

Bir Dabbe furyasıdır gidiyor Yerli Korku filmleri arasında ama kimsede sormuyor, "Arkadaş Dabbe 5 DVD'si nerede?". Hasan Karacadağ Dabbe furyasının verdiği gazla egosu tavan yapmış durumda Amerikan sinamasına el atmaya çalışıyor. Bu davranışın halk arasındaki tabiri "Cin olmadan, adam çarpmak" olsa gerek. Yazımın devamını yazmadan önce tüm okuyucular bilmelidir ki bu yazım tamamen tarafsız ve hiçbir nefret duygusu içermeden tamamen eleştirmen gözü ile yazılmıştır.

Dabbe 5 filminin DVD sinin yılan hikâyesine dönmesinin sebebi, Hasan Efendi'nin İstanbul ve diğer büyük şehirlerin ücra köşelerinde yer alan üçüncü sınıf sinemalardaki gösteriminin kalkmasını beklemesidir. Şimdi bundan sonraki yazının devamında ABD sinemasını övmeden tarafsız bir şekilde bir kaç örnek vereceğim.

Dünya sinemasında Liongate, Warner ve Universal yapımı bir sürü korku filmi gösterimden kalktın sonra, en fazla iki ay sonra DVD olarak piyasaya girer. Dağıtıcı firmada çok büyük bir sorun çıkmadığı sürece tüm yabancı yapım filmler vizyondan kalktıktan iki ay sonra DVD olarak piyasada olmuş olur. Gel gelelim Hasan Efendi biraz daha fazla kazanayım derdi ile filmi halen sinemalarda vizyona tutmaya çalışıyor.

Dabbe 5 filmi vizyona girdikten sonra filmin hukuki işlemlerine bakan avukatları, site site dolaşıp filmin fragmanını yayınlayanlara birer birer mail atıp kaldırmalarını istemiştir. Hani insan düşünüyor sinema, sanat, özgür düşünce her şey güzelde, bu para hırsı nedir? En son Hasan Efendi'nin twitter sayfasında, "Filmin DVD’si ne zaman çıkar?" diye soran birini ağır bir dilde bozması bana göre gerçek anlamda tam bir fiyaskoydu.

Dabbe 5'ten ziyade Alper Mestçi'nin yaptığı Siccin 2014 filmi bana göre 2014 yılında yapılan en iyi korku filmidir. Sizlerde bu hakkında fikir ve düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Kullanıldı, Ortalaması: 1,00)
Loading...

21 Yorum yapılmış

 • mx
  20 Ekim 2016 | Cevapla

  Selamlar... Türk korku türünü bir türlü sevemedim.! Eskilerimizden dinlediğimiz cinli karabasanlı evliyalı hikayeler daha gerçekçiydi izlemeden, dinlemekle korkardık... Bunlar o kadar abartılı ve yapmacık ki, izlerken korkmaktan ziyade kahkaha atıyorum... Cılkını çıkarmışlar, devamlı bir cin çıktı yok çarptı dualar tılsımlar vıcır vıcır anlamsız koşuşturmalar, bana saçma geliyor... Yabancı korku filmlerinde konu ya ruhlar ya şeytanlar yada farklı görünümde yaratıklar ama dikkat edilirse bu işlenenlerin hepsi cinler sadece farklı kurgulanmış isimleri değişmiş, aslında hepsi aynı fakat şu var tüm yabancı filmleri izlerken hepsinin cinlerden bahsedildiğini farzederek izlerseniz bıkkınlık gelir, Türk korku filmi senaristlerinin yaptığı hata bu.... Yatır cinler kaldır cinler, birkaç hoca ve muska iki mezarlık eee ne olmuş burada sorusu, cevap hepsinde aynı cin hikayesi. Ne kaldı hepsi birbirinin aynı, bu yüzden izlemem... Kusura bakmasınlar ama yapımcı onlarsa izleyen benim, nezih bir restorana girip aç kalkmak gibi bir şey bu. Teşekkürler sevgiler..

 • Sebla
  12 Temmuz 2015 | Cevapla

  Korku ile ilgili film yapan en iyi yönetmenler arasında Hasan Karacadağ'ı göstermek, bir John Carpenter'a, Dario Argento'ya, Takashi Miike'ye ne bileyim işte Stanley Kubrick'e, Del Toro'ya falan ağır hakarettir. Hasan Karacadağ uzakdoğudan çaldığı bir takım korku öğeleri/efektleriyle burada iş yapmaya çalışmaktadır. Dabbe 1'i izledim, yalan yok gerçekten çok sevmiştim. Dabbe-4'te iyiydi. Fakat Dabbe-5 Semum'um birebir aynısıydı. Bu da yönetmenin zaten çalıntı olan yaratıcılığının ne kadar acınası durumda olduğunu gösteriyor, insan kendi filminden de çalmaz ki be kardeşim. Ayrıca iyi anılmak isteyen veya iyi anılmayı hakeden bir yönetmenin oyuncu seçimlerinde de dikkatli olması gerekir. Korku filmlerinde oyunculuk genelde göze batmasa da, en iyi korku filmi yönetmenleri için geçerli değildir bu durum. Hasan Karacadağ oyuncu seçimi konusunda da bir felaket. Hasan Karacadağ dünyanın en kötü korku filmi yönetmenleri arasındadır. Türkiye'de ise Alper Mestçi'nin yanına bile yaklaşamaz. Dünya sahnesini hedeflemesi komik :D

 • nazan
  18 Nisan 2015 | Cevapla

  kesinlikle siccin daha kaliteliydi.

 • Merve Nazlı
  13 Nisan 2015 | Cevapla

  Hasan Karacadağ'ın yükselen egosunun önüne geçecek Alper Mestçi isminde iyi bir Türk yönetmen podyumda görünmeye başladı bunu dikkate almalı Karacadağ bey :D

 • Kemal Katıkan
  9 Nisan 2015 | Cevapla

  İyi korku filminin en önemli iki şartı makyaj ve dijital kurgu. 1950'lerde plastik takma dişli bir vampir yüsek korku için yeterli iken, bugün? Makyaj ve dijital kurgu demek uzmanlaşmış, sanatçı yaklaşıma sahip insanlar demek ki, bu da ciddi maliyetler demek. Bu denge kurulmadığı sürece ancak Blair Cadısı gibi 30 bin filmde bir denk gelecek konu yakalarsınız ki, maliyetsiz iyi bir korku filmi çekebilesiniz. Bunların yanısıra, pek dikkat çekmese de, bizim korku filmi oyuncularının rol gereği, yabancı oyuncuların ise gerçekten korkuyu verdikleri gözünüzden kaçmamıştır. Bunun en önemli nedeni ise yabancı korku filmlerinden, her sahnenin screenlerinin çizilmiş ve oyunculara çalışmaları için teslim edilmiş olması. Yani yönetmen size, "Şimdi sağından canavar çıkacak" diye anlatmaz. Elinizdeki screenlerde bu zaten çizilidir. Hayal edersiniz ve role tam anlamıyla girersiniz. Bir diğer sorun ise bizdeki yönetmen ve senaristlerin Anadolu'nun korku kültürü ve mitlerini bilmemeleridir. Yasla filmin başında Kur'an'dan bir ayet. Oldu sana film... Oysa onlarca köyde anlatılan cin düğünleri, çocuk kaçıran cinler, insanlarla evlenen cinler hikayelerini mercek altına alsanız yeter. Eğer bunu yapmazsanız da elin adamı gelir Dede Korkut Hikayelerini alır size Avatar olarak satar. Acı ama gerçek bu. Selamlar.

 • rakko
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  ciddi tepki biliyormusunuz nasil oluyor? dabbe 6 cikan zaman hic kimse gidip izlemiyor ve boylece hasanda iflas oluyor .. akli yerine geliyor boyle. ama boyle sheyin olmasi mumkun olamaz. cunki insanlar asla birlik olamiyor hic bir ulkede..

 • Blogyazarı Aziz
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  merhaba değerli üyelerimiz sizin hasan karacadağı kötülümenize bir türlü anlam veremiyorum tamam hakılısınız dabbe'nin ilk serileri iyi değildi bu konuda hem fikiriz ki o dönemlerdede türk sineması adına yeni yeni korku filmleri yapılmaya başlanıyordu ama dabbenin şuanki serileri son derece korku yüklü filmler içeriyor farz edelimki dabbe serisi beklenildiğinden fazla ilgi görmedi ki hiç sanmıyorum sizce adam ısrarla serinin devamını getirirmi adam gerçektende işinin hakkını veriyorki şuan amerikadaki film yapımcıları o beğenmediğiniz yönetmenle film çekimlerine başlıyorlar bizim burda sevinmemiz gerekirken kalkıp adamı eleştiriyoruz neymiş efendim dabbe serisi hiç güzel değil k.b ama bunu diyen kişi gerçekten korkudan zerre kadar anlamıyor derim alper mestçiye gelirsek bunu her zmn demişimdir hakkının fazlasını veren bi yönetmen ama bazende olmayınca olmuyor beeee neyse uzun lafın kısası I LOVE YOU KORKU :)

 • mmm
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Hasan karacadag kim ya dabbe 1 ilk ciktigibda bir umutka izledim ama kokeni pulse olan calinti bur filmle karsilastim semum bir umut izledim berbat filmle karsilastim.calinti bir film ile unlu olmus adami iyi yo etmen ilan etmek siz cahillerin isidir.bence asıl turk korku sinemasının sicrama noktadi ozgun senaryosu ile musalattir

 • PlaCebOo
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Arkadaşlar filmin Dvd'si için bize verilen tarih 27 Mart'tı evet.Ama esen shop 2-9 nisan gibi tarihler vermiş.Bu tamamen dağıtımcılarla alakalı olan birşey.Bizim resmi olarak dağıtım şirketleriyle ve yapımcılarla bağlantımız yok.O yüzden kesin tarih veremiyoruz.Bu bizim suçumuz değil.Biraz daha sabır. (Dmn) diye bir yorum yapmiş kendisi.. sanirim baya tepki geldi... :))

 • rapunzel
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Kim bekliyor onun filmini ya çıkmasın istemiyoruz iki şeytanla bir vampirle olcak işler değil bunlar dabbenin hiç bir serisinide beğensem ya beş para etmez.. bi dabbe 5 iyi dediler izleyelim bakalım dedik ..

 • magnolia35
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  ben kendi adıma yerli korku filmlerinde hep aynı konuların işlenmesinden hoşnut değilim,aralarında bazılarının hakkını yememem gerekirse Hasan KARACADAĞ filmlerini başka bir kefede tutabilirim sanırım.İşte bu sıradışı olmanın getirdiği beğenilme ego savaşına dönüşünce biz sinema-korku-sevenler bundan zarar görürüz.Ben sinemaya gitmeyide seviyorum o ayrı bir keyf ama tercihimYerli filmler olmuyor maalesef.Dabbe serisini baştan sona izledim diyemem ve bu filmlerin o kadar abartılmasınıda anladığım söylenemez.Korku filmleri konusunda daha çok yolumuz var gibi duruyor....

 • ufuk
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  valla arkadaşlar konuyu açan arkadaşa katılmamak elde değil bu hasanım karacadağımın ciddi ciddi bu kadar egoist olması hiç beklenmıyordu ki ciddi takip ettiğim bir adamdı ama artık kendide filmleride açıkcası pek umrumda değil ... son zamanlarda turkıyede yerli korku flimlerinin kalitesi artıyor .konuda yazıldığı gibi SİCCİN iyi film olmuş bunaltmadan saçma sapan efektler kullanılmadan sade temiz sonunda asıl beklenen şaşırtma da filme verilmiş tadından yenmedi gerçekten. subat dediler mart dedıler nısan bası dedıler en sonunda D&R filmin verileceği tarıh yazılmış 10 nisan açıkcası ben şüpheliyim http://www.dr.com.tr/Film/Dabbe-Zehr-i-Cin/Huseyin-Karacadag/Yerli-Sinema/Yerli-Korku-Gerilim/urunno=0000000637801 ne diyelim arkadaşlar Hasanın gece rüyalarına çirkin çirkin adamlar girsin :D :D

 • Zagor
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  2005 yılında dabbe filmi ilk cıktığı zamanlar sinemaseverlerin alay konusu olmuştu iyi hatırlıyorum. Kim derdi 10 yıl sonra Hasan Karacadağ ın paragözlüğünü ve egoistliğini tartışacaksınız ? Arkasına 2007 de gelen semum filmi yine beklentileri karşılayamamıştı. Ancak yakın tarihe baktığımızda son filmlerine kötü yorumu yapmak haksızlığın önde bayrak tutanı yapar bizi. Burada yada başka platformlarda olumsuz yorum yapan ve eleştiren bir çok kişi filmlerini biran önce izlemek icin sabırsızlanan insanlar. Cünkü millet olarak inancımız gereği pek meraklıyızdır cine periye. Üst düzey yapımlar ortaya koymasa da yine eh dedirtecek bir seviyeye ulaşmıştır bence Hasan Karacadağ. Benim mental yapım hiç birşey yapmamaktansa bir şeyler yapmak iyidir diyor. Filmlerinin dvdsinin geç cıkmasına lafım yok acıkcası. Bırakın kazansın. Kazansın ki daha iyi yapımlar ortaya koysun. 15 mayısta vizyona girecek yeni filmi için bir çok olumlu yorumla karşılaştım. Umarım beklentileri karşılar. Ben şu noktada bu adamın yada türk korku sektöründe başarısız olmuş bazı yönetmenlerin arkasında durulmasından yanayım. Kötü de olsa sahip çıkalım ki gelişmeye devam etsin bu sektör. Teyzemizin de dediği gibi 'Sahip çıkalım Hasan'a '

  • ufuk
   8 Nisan 2015 | Cevapla

   tabikide sahip çıkıcaz ,daha magi çıkacak 3 yılda onu beklıcez. ama inat değilmi :D sinemaya gıtmıcezz http://www.filmkorku.org/ burda izlicezz :D

 • pedaliza
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Alper Mestçi bu türün en iyisi filmlerini tartışmam bile kimse kusura bakmasın

 • Ugi
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Şu ana kadar izlediğim en iyi türk korku filmleri musallat,musallat 2 ve siccin

 • Lavinya
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  ALLAH askina bu adamin filmlerininin nesini begeniyor millet anlamis degilim ben dabbeyi izledim zerre kadar hosuma gitmedi bunun da filmleri izlenince egosu tavan yapti fazla para derdine dustu sitelerde yayinlanmasa ne olacak en geci 6 ay sonrA butun sitelere eklenir bu haberi paylasan editore kesinlikle katiliyorum cok guzel yazmissininz emeklerinize saglik

 • PlaCebOo
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  şimdi öncelikle para kaygisi gütmeden seyirci odakli film yapilamiyor nedense bizim ülkemizde.. olan da sanat filmi oluyor ve ne anladik bu filmden oluyor.. şimdi hasan karacadag ile alper mestçiyi kıyasliyoruz madem bi yanda dabbe varken bir yanda musallat diye hiç görmedigimiz tarzda harika bir film var.. dabbe 2006 ve gerçekten boş bir film.. dabbe 2 2009 ve fragmanda off bu ne diyerek girip seyirciye sürpriz yapan yine boş bir film.. musallat 2009 dersek konusu ve efektleri ile herşeyi ile dabbe 1 ve 2 ile kıyas kabul edemeyecek bir film var ortada.. tabiki zevkler tartişilmaz ama ortada bir gerçek var :)) bence söyleyecek çok bir söz yok.. parayı nerden vururum diye düşünen biri ve türk sinemasina korku adina iyi bir yere getirmeyi düşünen - Siccin filmi çok tatmin edici ve kanitlayıcı bence - biri...

 • cebrail
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  hasan karacadağ 1 numaradır.siccin dahil diğer tüm filmler hasan karacadağ sayesinde çekildi,adam tek başına bir korku filmi sektörü yarattı.tüm filmler onu kopyalıyor,isimler arağça konular cin filan.eğer o inat etmeden dabbe filmlerini çekmese şu an 1 tane bile türk korku filmi izleyemezdik. dvd meselesine gelince bence de geç oldu ama bunda sadece yapımcıların değil filmi dağıtanların da ısrarları var diye biliyorum.dağıtımcılaar engelliyor.yoksa karacadağ niye filminin dvd'sinin çıkmasını istemesin ki? sonuçta dvd'den de para kazanılıyor değil mi? bu arada d home sitesine göre dvd yarın çıkıyormuş.

 • Serdar
  8 Nisan 2015 | Cevapla

  Sonra da Türk korku sineması neden gelişmiyor.Bu kafayla biraz zor.Dabbe serileri zaten saçmalığın ötesine geçememişken,bana sanki dünyanın en iyi korku filmiymiş gibi davranması da ilginç tabi ki.

 • Blogyazarı Aziz
  7 Nisan 2015 | Cevapla

  öncelikle merhaba bence gerçek anlamda korku ile ilgili film yapan en iyi yönetmenler arasından biri hiç kuşkusuz HASAN KARACADAĞ'dır eğer yaptığı filmler beğenilip izlenmeseydi dabbe serisi devam etmezdi ve gördüğünüz gibi devamda ediyor gel gelelim hasan karacadağ amerikan sinemasına el attı olayına sizde bilirsiniz ki en iyi filmleri yapanlar her zaman yabancılardır ama velakin demekki korku alanında hakkını veriyorki şuan amerikayada el atmış ayrıca alper mestçide çok iyi bir yönetmen hakkını yememk lazım ama musallatın devamını getiremedi ne yazıkki getirmesini istermiydim elbet isterdi neyse saygılarımlan :)

Yorum yapın