Araplardan Bir Cin Filmi

Bizim cin filmlerinden artık gına geldiyse bir de buradan yakın. Djinn yani cin Birleşik Arap Emirlikleri yapımı cin temalı bir korku filimi. Filim gösterime girdiği ilk hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde 270 000 dolarlık bir gişe yaparak rekor kırmış. Muhtemelen bu başarısının Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu alandaki ilk filmi olmasına borçludur.

Filmin senaryosu bizim cin filmlerinden alışık olduğumuz bir şekilde ilerliyor. Amerika’da yaşayan zengin Birleşik Arap Emirlikli çift memleketlerine dönmeye karar veriyorlar. Lüks bir daireye taşınıyorlar. Djinn filminde garip olaylar da bundan sonra başlıyor.

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftimizin, kadın tarafı ilk olarak garip olaylarla karşılaşmaya başlıyor. Bu konuyu kocasına açılsa da kocası klasik olarak, çocuk sahibi olamama stresine bağlıyor bu durumu. Olaylar bu şekilde bizim cin filmlerinden aşina olduğumuz şekilde devam ediyor.

Filmin yönetmeni ilginç bir isim Tobe Hooper. Kötü Ruh 1982, Teksas Katliamı 1974 gibi efsane korku filmlerinin yönetmeni olan Tobe Hooper uzun bir süredir adından söz ettirebilecek bir yapımı yönetmemişti. Yönetmenin paraya ihtiyacı olacak ki bu filmi yönetmeyi kabul etmiş. Ortaya gerçekten kötü bir filim çıkmış. Başroldeki iki oyuncu bir şeyler yapmaya çalışmış ama filmin senaryosu ve oluşturulan atmosfer o kadar zayıf ki filmi kurtaramamışlar. Şaşırdığım bir noktada filmdeki İngilizce olması. Birkaç küçük Arapça diyalog dışında film neredeyse tamamen İngilizce çekilmiş. Bu gibi körfez ülkelerinin Amerika’nın deniz aşırı eyaletleri gibi olduğunu biliyorduk ama bu kadarı da ayıp artık diyelim. İki Arap en gelişmiş dillerden biri olan Arapça’yı bırakarak güdük bir İngilizce ile anlaşmaya çalışınca insan rahatsız oluyor.

Bu filmi izlemek yerine açın Türk koku sinemasında bolca örneği olan, bizim cin konulu filmlerimizden birini izleyin. Bizim en kötü cin temalı filmimiz Djinn filminden çok daha iyidir; tabi ki zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek seyrinize sunuyoruz...

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy Kullanıldı, Ortalaması: 5,00)
Loading...

Yorum yapın