Zombi Filmleri« Ana Sayfaya Dön

Yazar Filmkorku Veysel 11 Ocak 2015 11:29 Tarihinde eklendi
Zombi Filmleri
Zombi Filmleri, genel olarak korku filmi sevenlerinin korku filmi tercihlerinde başta yer alır. Peki bu Zombi Filmleri neden bu kadar çok seviliyor hiç merak ettiniz mi?

Geçmişe baktığımız da tarihin ilk Zombi Filmi, 1932 yılı Abd yapımı White Zombie (Beyaz Zombi ) filmidir. Filmin yönetmenliğini Victor Halperin ,  yapımcılığını ise kardeşi Edward Halperin üstlenmiştir. Vizyona girdiği dönemlerde zayıf oyunculuk ve abartılı senaryosundan dolayı çok fazla eleştiri almıştır. Belkide seyirci bu tarz Korku Filmine biraz yabancı olduğu için bu filmi pek beğenmemiştir.

Günümüz Zombi Filmlerine bakacak olursak, neredeyse çığır açmış bir durumda diyebiliriz. Walking Dead dizisi dünyada izlenme rekorları kırarken, Zombi temalı çekilen tüm filmler hemen hemen rağbet ve ilgi görmektedir.

İzlediğim Zombi Filmleri ve izleyenlerden gelen yorumlar doğrultusunda Zombi Filmleri'nin neden sevildiği konusunda bir fikir edindim. Korku Filmleri içersinde genelde olmayacak ve abartılı temalara çok değinirler, film seyirciyi almadığı için doğal olarakta seyircide filmin dışında kalıyor. Zombi Filmleri ise tam tersine her an karşımıza çıkacak ve aşina olduğumuz bir sahne oluşacakmış edası ile filmin içine bizleri alıyor.

Tabi bu benim belirttiğim tez tamamen kendi fikirlerime dayalıdır. Sizlerinde Zombi Filmleri Hakkında görüş ve düşünceleriniz varsa belirtebilirsiniz.

Yazar: Filmkorku ( Veysel)
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...
0

Zombi filmi geleneği yada kültürü diye bir şey varsa bunun yaratıcısı yönetmen George A. Romero’dur. Tabiki daha eski örnekler vardır ve hep çekilecektir bu filmler ama genel anlamda şeklini şemalini belirleyen önemli işler ona aittir.
Night of the Living Dead, Day of the Dead ve Dawn of the Dead filmleri her zombi meraklısının izlemesi gereken örneklerdir.
İlk ikisi başka yönetmenler tarafından tekrar çekilmiştir ki o halleri bile güzeldir gerçekten.
Yönetmenin en büyük özelliği ise bu filmlerin alt metinlerine sosyo-politik eleştiriler gizlemiş olmasıdır:
Ölüleri kullanarak insanları anlatır desek çok yanlış olmaz.

Yazan flow
Tarih 17 Ocak 2015 03:11
0

be dünyanın sonu temalı filmleri severek izliyorum, orda hayatta kalmış bir avuç insanın yeniden varolma çabaları beni filmin içine çekiyor.zombi filmleri de öyle benim için. bir nevi dünyanın sonu, çünkü tüm yaşam alanını zombiler kaplıyor.kalanların hayatta kalma mücadelesi, kendi içlerindeki çatışmalar, ben olsaydım ne yapardım sorusuyla beraber,beni çok daha fazla içine çekiyor olayın.

Yazan nazan
Tarih 12 Ocak 2015 19:03
1

Bence zombiler diğer korku figürlerine göre olasılığı daha fazla olan bir tema.O yüzden insanlarda bir çeşit ilgi uyandırıyorlar.Sonuçta kanser,veba,aids gibi bir çok hastalıktan büyük acılar çekmiş bir dünyada yaşıyoruz.İnsanlar büyük hastalıkların ne kadar yıkıcı olabildiğini bilinç altlarında çok iyi biliyorlar.Ve bunlara karşı ciddi bir korkuları var.Ayrıca ölüm gibi bir olay asırlardır her insanın merakını alan bir konudur.Ve ölümün yaşamla birleştirilmeside kaçınılmaz olarak insanlarda bir çeşit sempati uyandırmış olabilir.

Yazan Denghesiz
Tarih 11 Ocak 2015 21:09