Türk Korku Sineması Tarihçesi.« Ana Sayfaya Dön

Yazar Denghesiz 18 Aralık 2014 13:47 Tarihinde eklendi
Türk sinemasında ilk Türk gerilim filmi 1949 yapımı Aydın Arakon’un “Çığlık” dır

İkinci filmimiz ise Dracula İstanbul'da ismiyle sinemamızla buluşmuştur.Ama sadece Türk sineması için değil,dünya sineması içinde bir ilktir.Sebebi ise;

Bu film.

köpek dişleri gözüken ilk vampir filmidir.Bugünkü dünya sinemasının vampir filmlerinde kullandığı diş olayının ilk doğuşudur.

3.filmimiz ise malum,Şeytan filmidir,bir çok ülkede orjinalinden daha iyi bulunmasıysa türk korku filmi tarihinin nadir övünç kaynaklarındandır.

Ayhan ışık’lı korku filmleri

1972'de İtalyan sinemacılar yanlarına Alman asıllı Klaus Kinski'yi de alarak Türkiye'ye gelirler ve İstanbul Kanlıca'daki Hidiv Kasrı'nda iki korku filmi çekmeye başlarlar. Her iki filmde de Kinski'nin yanısıra Ayhan Işık ve Erol Taş'a da rol verirler. Türkiye'de basında çıkan haberlerde filmlerin yarım kaldığı yazılır. 1979'da ölen Ayhan Işık'a bu filmlerini izlemek nasip olmaz. Oysa her iki film de 1974'te İtalya'da gösterime girmişlerdir. Üstelik jeneriklerde ne Ayhan Işık'ın, ne de Erol Taş'ın adları yeralmaz. Yılmaz Duru yıllar sonra bu filmlerden birinin, "La Mano che Nutre La Morte / Ölüye Hayat Veren El"in negatiflerini İtalya'da yaşayan Türk işadamı Şakir Sözen'den satın alır. Duru, 1986'da filmi dublajlatır, en kanlı bazı kareleri kesip atar, Arif Melikov'a film için yeni bir müzik hazırlatır. Duru'nun "Ölümün Nefesi" adını verdiği bu Türkçe versiyon, Avrupa'daki Türk işçiler için yurtdışında video piyasasına sürülür ve Türkiye'de özel televizyon kanallarında gösterilir. Ancak "L Amanti del Mostro / Canavarın Sevgilisi" adlı diğer film şu ana kadar hiçbir şekilde Türk izleyicilerin karşısına çıkmamış durumda.

Bunların dışında ...
Ölüm Saati --- Orhan Erçin (1954)
Ölüler Konuşamaz ki --- Yavuz Yalınkılıç (1970)

isimli iki film daha mevcuttur.Ancak izleme şansınız olur mu bilmem.

Eklemek istediği olan arkadaşlar bu başlık altında korku sinemamızla ilgili bilgilerini paylaşabilirler.Belki sitede bilmediklerimizi öğrenip izleme şansımızda olur.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...
0

http://www.youtube.com/watch?v=LI70Eni1Dpo

İsteyenler Ayhan Işık ve Erol Taş’ın oynadığı La Mano che Nutre la Morte nin fragmanını yukarıdaki adresten izleyebilirler.

Bu adresdende filmin Türkçeleştirilmiş bir bölümünü izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=dwC0XqtB2kg

Yazan Denghesiz
Tarih 19 Aralık 2014 14:26
0

Bilgilendirme icin tesekkurler guzel bir bilgi oldu.

Yazan Bal Köpüğü
Tarih 18 Aralık 2014 23:32
1

bende oteki sinema sayesinde ogranmis ve okumustum
yine de esekkur ederiz

Yazan cauw
Tarih 18 Aralık 2014 17:43