Türk Korku Sinema Tarihi : Top 10« Ana Sayfaya Dön

Yazar PlaCebOo 16 Nisan 2015 00:34 Tarihinde eklendi
Evet ilk korku filmimizden 2004 yılına kadar toplam 10 korku filmi oldugunu biliyor muydunuz..? Okul filmi ile uzun bir aradan sorna korku filmlerinin tekrar gündeme gelmesi ve gerçekten büyük bir izleyici kitlesinin oldugunu fark ettirmesi adına Taylan Biraderlere teşekkürlerimizi sunalım.. Ki ardından gelen Büyü (Aralık 2014) ve Dabbe (2006) filmleri ve günümüze kadarki yapılan korku filmleri bunu kanıtlar nitelikte...

Şimdi korku filmlerimizi 10 dan geriye dogru bir inceleyelim.. Bakalım 1 numarada hangi film varmış..

10- Okul (2004)
Yönetmenliğini Taylan Biraderler olan senaristliğini ise Doğu Yücel' in yaptığı 2004 yapımı yerli korku filmidir. Filmin yapımcıları arasında Sinan Çetin de vardır. Film Türkiye' de 836.521 kişi tarafından izlenmiştir. Filmin İMDb puanı ise 4'tür.
Okulun dergisinde editörlük görevini üstlenen Gökalp , okulun en başından beri okulun en güzel kızlarından olan Güldem'e aşıktır.Gökalp onun aşkı olmak için Güldem için hikayeler ve şiirler yazıp onun görebileceği yerlere bırakıyordu. Ama Güldem, Gökalp' i hiç umursamadı. Buna dayanamayan Gökalp intihar mektubu yazar ve çatıdan kendini atarak intahar eder. İntihardan 1 sene sonra değişik olayalar Güldem ve arkadaşlarının başına gelir. Tüm okulda korku dolu dakikalar yaşanmaktadır. Gökalp'in hayaleti onlara musallat olur.
9- Musibet (1991)
Musibet 1991 yapımı yerli korku filmidir. Başrollerde Kazım Kartal rolü inatçı bir toprak ağasını, Fatma belgen ise ağanın eşini oynamaktadır.8- Lanetli Kadınlar (198X)
Senaristiliğini ve yönetmenliğini Kadir Akgün' ün yaptığı 198X yapımı gerilim filmidir. Giallo filminin birebir aynısı kısacası Türk versiyonudur.
Banker Nahit nam-ı diğer Banker Nako 5 sevgilisine ve eski karısına aynı mesajı atar. Mesajda ''Haftasonu ada da buluşalım, sana güzel bir sürprizim var. Hepsi birbirinden güzel olan 7 kadının bir köşkte canice öldürlmesi konu edilmiş.7- Biri Beni Gözlüyor (1988)
Ömer Uğur 'un 1988' de yönettiği yerli yapımı korku filmidir. 4 oyuncu ve tek bir mekanda çekilen yerli yapımı filmi sizce ne kadar başarılı ?
Yatırlı bir otelde çiftler kalır. Yazları fazla sorun çıkarmayan otel kış aylarında ayın 15'i gelince otelde ters rüzgarlar estiriyor. O esintilerde balıklar ölüyor. İnsanlar da daralmalar oluşuyor. İnsan delirmeye yakın oluyor. O rüzgarlar yüzünden karısını boğazlayanların sayısı bir hayli fazla. O rüzgar bu sefer çiftimiz için esecek ve korku dolu anlar başlayacak.


6- Şeytan (1974)
Şeytan, 1973 ABD yapımı korku filmi olan The Exorcist'in türk versiyonudur. Metin Erksan' ın yönetmenliğini yaptığı Türk Korku Sinemasının ilk filmlerindendir.
Gül ve annesi varlıklı bir ailedir. Gül'ün annesi ve babası ayrılma noktasına gelmiştir. Gül 'ün annesi Ekrem adında birisyle evlenmek ister. Ama annesinin içine fazla sinmez. Gülün yaş günü gelir ve babası yaş gününe gelmez. Anne ile baba arasında lşiddetli tartışmalar başlar, tartışmalardan Gül kötü etkilenir ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. İmam ve bir de doktor güldeki bu rahatsızlığı çözmeye çalışırken Gül 'ün içine şeytan girdiğini fazla sürmeden anlayacaktır.İmam seanslar uygulamaya başlar. Ve başarılı da olurlar. Gül iyileşir ve geride olanlardan hiçbir şey hatırlamaz.5- Manyak (1986)
Manyak filmi 1986 yapımı olup yerli psikolojik gerilim filmidir. Film hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz. Kaybolmuş filmler arasında.4- Ölüler Konuşamaz Ki (1970)
Ölüler Konuşamaz Ki filminin senaristi,yapımcısı ve yönetmenliğini Yavuz Yalınkılıç 'ın yaptığı 1970 yapımı yerli korku-gerilim filmidir.
Adem' in vasiyeti üzerine evini misafirhane yaptırır,bu misafirhane ilçede ıssız bir yer olarak anılmaktadır. Koskoca konakta tek yaşayan Hasan(kahya) bu misafirhaneye gelenleri korkutup kaçırmaktadır. Misafirleri Hasan' dan daha da korkacakları şey her ayın 15'i olduğunda hortlayan yaratıktır.3- Manyaklar Köşkü (1964)
Yönetmenliğini Aram Gülyüz' ün, senaristliğinin Sefa Önal' ın yaptığı 1964 yapımı yerli korku filmdir.
Roman yazarı olan Çetin Beylerbeyi 'nde bir köşke çağırılır. Latife hanım aynı zamanda köşkün sahibi, para koleksiyonundaki çok kıymetli altın sikkenin kaybolduğunu ve onun bulunması istemektedir. Polise haber vermesinide istemez. Çalmak konusunda en çok şüphe duyduğu kişi oğlu İsmet' tir. Oğlu İsmet solist olan Sevim ile evlenip köşkten ayrılmışlardır. Çetib sikkeyi bulmak için ilk olarak sevimin şarkı söylediği yere gider. Lakin Sevim orada yoktur, adresini alarak adrese gider. Ama adreste de Sevim 'in yakın arkadaşı Güneş oturur. Güneş Sevim' i bulmak için Çetin' e her türlü yardımı yapacağını söyler.
2- Drakula İstanbul 'da (1953)
Drakula İstanbul' da filmi, A. Rıza Seydi 'nin '' Kazıklı Voyvoda'' isimli romanından yola çıkılarak yapılmıştır. Drakula İstanbul' da filmi ikinci türk korku filmi olmasına rağmen ilk türk korku filmi kabul edilmektedir. Aydın Arakon'un yönettiği
Azmi Kont , Drakulanınn avukatlığını yapmak için Romanya 'ya gider. Bi müddet Drakulanı şatosunda ikamet eden Azmi korkutucu ve doğaüstü olaylara şahitlik yapar. Ve bu durumdan bir hayli korkan Azmi hemen İstanbul 'a döner. Drakula' da Azmi 'nin peşinden gelir. Azmi , Güzin (Azminin Karısı) ve Doktor Drakulanı elinden kurtulmak için ellerinden geleni yapacaklardır ama nafile ...1


1- Çığlık ( 1949 )
Çığlık filmi , 1949 yapımı olmakla beraber Türk korku sinemasının ilk korku ve gerilim filmi ünvanına da sahiptir. Film 1949'da başlanmış olup 26 Nisan 1949 yılında beyazperdeyle buluşmuştur. Film Atlas Stüdyolarının katkısıyla yapılmakla birlikte yönetmeni ve senaristi Aydın Arakondur.
Kasırgalı bir havada konağa sıgınan genç bir hekim , konakda miras davası yüzünden dayısı tarafından delirtilmek istenilen genç bir kız ile tanışır. Bu konakta hekim öldürülmek istenilir fakat ölen genç kız olur.
Çığlık (1949) isimli filminin koypasının yandığı ve geriye sadece filmin afişi ve oyuncuların ismi kaldığı için ilk türk korku filmi kabul etmek zorundayız. Film düşük bütçe ile çekilmiş olmasına rağmen çekim yılına göre üst düzey bir performans gösterilmiştir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...