Amityville: The Awakening Geliyor.işte Amityville Tarihçesi.« Ana Sayfaya Dön

Yazar Denghesiz 20 Aralık 2014 19:17 Tarihinde eklendi
Benim en sevdiğim seri olması itibariyle hemen dikkatimi çekti.Şunu belirtmek isterim bu film yeniden çevrim değil.Bu filmin yeniden çevrimi 2005 yılında yapılmıştı.Bu film yeniden yorum olacakmış.Yani orjinal konunun değiştirilmiş halini içerecek.Umarım seriyi bozmazlar.

İşte izlemek isteyenler için tam seri.Hepsi elimde mevcut.Ancak bir çoğunun Türkçe alt yazısı yok.İşte film korku ekibine bir ilk ve en iyisinin iyisi olma fırsatı :)

The Amityville Horror 1979
Amityville II: The Possession 1982
Amityville III: The Demon 1983
Amityville 4: The Evil Escapes 1989
The Amityville Curse 1990
Amityville : It’s About Time 1992
Amityville: A New Generation 1993
Amityville Dollhouse: Evil Never Dies 1996

Orjinal seri 1996 tıda çekilen filmle birlikte sona ermiştir arkadaşlar…Bu tarihten sonra çekilen diğer filmler..

The Amityville Horror 2005 ( Yeniden çevrim )

The Amityville Haunting 2011

The Amityville Asylum 2013

Amityville Horror: The Lost Tapes 2014

Serinin tamamında dediğim gibi Türkçe altyazı yok.O yüzden İngilizce bilenler özellikle orjinal dilden izlemek zorunda kalacaklar.

Tüm bunlar dışında filmde yer alan olayın gerçekliğini inceleyen bir belgesel yapımda mevcut arkadaşlar.

İnternette THE REAL STORY: THE AMITYVILLE HORROR diye arattığınızda ulaşabilirsiniz.Kim bilir belki filmkorku ekibi,the Awakening çıkmadan onuda bize Türkçe altyazılı SUNUP BİR SÜPRİZ YAPARLAR :)

Bence son film gelmeden eski seriye ve 2005 de çevrilmiş yeniden yapıma bir göz atın derim.Nihayetinde son film sağlam bir ekipten geliyor,konuyu ve filmin taşıdığı alt metinleri anlayabilmeniz için iyi olacağı kanısındayım.

SAYGILARIMLA.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oy Kulanılmadı)
Loading...
0

Benim izlediğim bir belgeselde, cinayetten 30 yıl sonra Ronald DeFeo ile röportaj yapıyorlar. Adam cinayeti ilk işlediğinden beri defalarca ifadesini değiştirip durmuş. En son ifadesinde ise cinayeti büyük kız kardeşiyle işlediğini söylüyor. Kasaba yaşlıları ile de röportajlar var. Hepsi adamın gençliğinde serseri ve uyuşturucu müptelası olduğunu söylüyorlar. Ayrıca babasının bebekliğinden beri adama şiddet uyguladığını söylüyorlar. Defeo röportajında kız kardeşinin kendisinden babasını öldürmek için silah bulmasını istediğini söylüyor. Silahı bulup getirince yatak odasına çıkıyorlar, ama kız korkup yapamıyor.Sonra Ronald Defeo tüfeği alıp babasını ve annesini vuruyor. Kız kardeşine evde onu beklemesini hemen geleceğini söylüyor. Arabasıyla çıkıp biraz dolaştıktan sonra geri geldiğinde kız kardeşinin diğer kardeşlerini de vurduğunu ve silahı kendisine doğrulttuğunu söylüyor. Sonra Defeo silahı alıp kız kardeşini öldürüyor. Otopsi raporlarına göre cesetlerin hiçbiri taşınmamış yani tam olarak bulundukları yerde öldürülmüşler. Geç saat olsa bile tüfek sesini kimsenin duymamasını açıklayamamışlar. Ayrıca anne ve babasını vurduklarında evdeki diğer çocukların silah sesini duyup uyanmaması da ilginç. Cinayet mahaline giden o zaman şerif olan polis röportajında Ronald Defeonun o sırada ağlayarak mafyanın tüm ailesini katlettiğini söylediğini söylüyor. Aile italyan kökenli bir aileymiş ve özellikle aile büyüklerinin(dedeleri falan) mafyayla bağlantısı olduğu biliniyormuş. Tabi tam olarak neler yaşandı bilemeyiz, ama ben pek inanmıyorum defeonun şeytan vs.. gibi bir varlık tarafından ele geçirildiğine. Ayrıca lutz ailesi anlattıkları sayesinde hatırı sayılır miktarda bir gelir elde etmişler. Son olarak yalan makinesi her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu yüzden artık amerikada 100% adli delil olarak kabul edilmiyor. Ama filme gelirsek gerçekten en sevdiğim filmlerden biri. Ben ilk filmi(lutzların anlatıldığı) değil de 1982’de çekilen Ronald Defeonun bir varlık tarafından ele geçirilip ailesini öldürdüğünü anlatan filmi daha çok seviyorum.

Yazan Marid
Tarih 22 Aralık 2014 18:24
0

1979 yapımı “Amityville Horror” filminde anlatılanlar senaristlerin kaleminden mi çıkmıştı, yoksa onlar gerçek hayatta yaşanmışlardan yola çıkarak mı hikayeyi biçimlendirmişlerdi? Bilinen şu ki 112 Ocean Avenue, Amityville’de yaşanan olaylar, senaristlerin hayalgüçlerinin bile ötesindeydi. İşte size dünyanın en tanınmış “perili ev”inin gerçek hikayesi.

13 Kasım 1974 akşamı saat 18:30’de sakallı bir genç, New York, Long Island’ın Amityville kasabasınındaki Henry’nin Barı’na hızla daldı ve “Bana yardım edin! Sanırım annem ve babam vuruldu.” diye bağırdı. Barda toplanan grup, gençle birlikte 112 Ocean Avenue’deki eve gittiler ve gencin anne ve babasının cesetlerini buldular. Gruptan Joe Yeswit, Suffolk Bölge Polisi’ni aradı ve polislerin evde yaptığı araştırma sonucu dört ceset daha bulundu.

Gencin adı Ronald DeFeo, Jr’dı ve kurbanlar ise babası Ronald DeFeo, Sr, annesi Louise DeFeo ve onun dört kardeşiydi. Tüm kurbanlar, sabah saat 3 civarlarında .35 kalibrelik Marlin tüfeği ile vurulmuştu. Hepsi de yanakları sağa dönük şekilde, sırtüstü yatar halde bulunmuşlardı. DeFeo aile, aldıkları 1965 yılından beri bu evde oturuyorlardı.

Cinayetleri ilk başta Louis Fallini adlı bir tetikçinin işlediği düşünülürken, yapılan sorguda Ronald, Jr tüyler ürperten şu itirafta bulundu: “Bir kere başladığımda, kendimi durduramadım, o kadar hızlı oldu ki…” Ronald, Jr, altı farklı cinayetten ömür boyu hapse mahkum oldu.

Fakat Amityville’de DeFoe evinin hikayesi yeni başlıyordu. DeFoe cinayetlerinden 13 ay sonra Aralık 1975’te, George ve Kathleen Rutz çifti, evi 80 bin dolara satın aldılar. Ev, Hollanda kolonisel yapıda inşa edilmişti, nehir kenarında olduğu için bir kayıklığı ve yüzme havuzu mevcuttu. Lutzlar, kendi evleri olmasına rağmen, yeni bir başlangıç için bu evi almışlardı. Kathleen’in önceki evliliğinden Daniel (9), Christopher (7) ve Melisa (5) adlarında üç çocuğu ve ailenin de Harry adında da bir labrador köpeği vardı. İlk gezdirme esnasında, emlakçı kendilerine cinayetlerden bahsetmesine rağmen, aile bunun kendileri için çok da sorun olmayacağını söylemişti.

Lutzlar 23 Aralık 1975’te eve taşındılar. DeFoe ailesinin eşyalarının çoğu evin içindeydi. George’un bir arkadaşı, evin geçmişini öğrendiğinde, evin kutsanması gerektiği hususunda ısrarcı olmuştu ve onlar da Peder Ralph J. Pecoraro’yu evi kutsaması için davet etmişlerdi. Peder, eve girip kutsal suyu döküp, duasına başladığında bir ses ona “Çık dışarı” diye bağırdı. İlk başta çifte bu durumdan bahsetmeyen Peder, telefonla evi arayıp durumu onlara anlatmaya çalıştığında ise telefon aniden kesilmiş ve bir daha da bağlanmamıştı.

İlk başta hiçbir hareket olmayan evi, üst üste yaşanan olayların ardından Lutz’lar 14 Ocak 1976’da terk ettiler. 1977’de Jay Anson, Lutz’ların yaşadıklarını “Amityville Horror – A True Story” kitabında derledi ve kitap bestseller oldu. 1979’da ise başrollerini James Brolin ve Margot Kidder’ın oynadığı kitapla aynı adı taşıyan film, evin ününü dünya çapında yaygınlaştırdı.

Günümüzde bu ev halen Amityville’de görülebilir, fakat turistlerden ve ziyaretçilerden bıkan bölge halkı evin adresini, başta meşhur pencereleri olmak üzere çehresini değiştirmiştir. Ayrıca hikayenin ayrıntılarını okuyabileceğiniz birçok web sitesi mevcuttur.

Lutzlar’ın Evde Yaşadıkları

* George her gece, sabaha doğru 3:15 civarında kalkıp, kayıkhaneyi kontrol ediyordu. Sonradan bu saatin cinayetlerin işlendiği saat olduğu ortaya çıktı
* Evde, kış olmasına rağmen, sürekli sinek sürüleri vardı.
* Kathy, cinayetler ve onların hangi odalarda, nasıl işlendiğine dair canlı rüyalar görüyordu. Bir süre sonra Lutzların çocukları, sırtüstü uyumaya başladılar; tıpkı DeFoeler’in öldürüldüğü pozisyon gibi.
* Kathy evin içinde gizli bir oda buldu. Duvarları kırmızı olan bu odaya, köpekleri Harry girmeyi sürekli reddetti.
* Lutzlar’ın küçük kızı Missy, Jodie adında bir küçük kızla arkadaşlık ettiğini söylemeye başladı. Jodie, kırmızı gözlüydü.
* Evin içinde sürekli ayak sesleri duyuluyor ve kapılar açılıp, kapanıyordu.
* Yatak odalarında yatarken, alt kattan açılan radyo sesi duyuyorlardı, ama aşağı indiklerinde ses kesiliyordu.
* George, bir gece kayıkhaneyi kontrol ederken, yatak odaları penceresinde çir çift kırmızı gözün kendilerine baktığını gördü. Kontrol etmeye gittiğinde gözler yok olmuştu.
* Kathy yatakta yatarken, çarşafları görünmez bir güç tarafından üzerinden çekildi ve havaya yükseldi.
* Kilitler, kapılar ve pencereler görünmez bir kuvvet tarafından parçalandı.
* Evin duvarlarından yeşil bir sıvı çıkmaya başladı.
* George evdeki Çin aslanı heykelinin saldırısına uğradı ve bacağından yaralandı.
* George, Kathy’e bakarken, onda bir anda 90 yaşında bir kadın gördü. Saçları dağınıktı, teni bembeyazdı, yüzü çok çirkindi ve dişsiz ağzından salyalar akıyordu.
* Evi kutsamaya çalışırken çok güçlü bir ses “Kesmeyecek misiniz?” diye bağırdı, daha sonraki çabalarında ise yaşananları çift açıklamayı reddederken, sadece “çok korkutucuydu” demekle yetindiler. Ertesi gün de evden taşındılar.

Amityville Filmleri

Film: The Amityville Horror (1979), Amityville II: The Possession (1982), Amityville 3D (1983), Amityville 4: The Evil Escapes (1989), The Amityville Curse (1990), Amityville 1992: It’s About Time (1992), Amityville: A New Generation (1993), Amityville Dollhouse: Evil Never Dies (1996), The Amityville Horror (2005)

Uydurma Olabilir mi?

2000 yılında History Channel’daki bir röportajında Kathy Lutz, DeFoe evinde yaşayan her ailenin başına felaketler geldiğini söylemişti. Yazar Jay Anson, evin lanetli olmasının nedenini, zamanında evde yaşadığı iddia edilen John Ketcham adlı bir büyücüye bağlamıştı. Fakat Lutzlar’dan sonra evi satın alan Cromarty ailesi, evde hiçbir sorun yaşamadıklarını ve herhangi bir doğaüstü durumla karşılaşmadıklarını söylediler. Ama meraklılar o kadar fazla rahatsız ediyorlardı ki, evi satmak zorunda kaldılar.

Evin yeni sahibi Frank Birch ve ailesi, 1987’ye kadar mutlu mesut yaşadıktan sonra evi, O’Neiller’e sattılar; onlar da 1997’de şimdiki sahibi Brian Wilson’a… Bu ailelerin hiçbirinden herhangi bir doğaüstü olay bildirimi gelmedi. Amityville kasabası sakinleri ve evin Lutzlar dışındaki sahipleri, evin sadece DeFoeler için uğursuz geldiğini ve Lutzlar’ın her şeyi uydurduklarını iddia etmekteler. Fakat Lutzlar’ın yalan makinesine bağlandığını ve makinenin onların yalan söylediğine dair bir bildirimde bulunmadığını da belirtmek gerek.

Hasan “Sonsuz” Çeliktaş

Yazan Denghesiz
Tarih 22 Aralık 2014 01:50
0

The Amityville Horror gerçek bir hikaye.. ogece o evde neler yasadıklarını o aile tam oalrak hiçbir zaman anlatmamış.. umarım sitede izleme fırsatı buluruz.

Yazan nunu
Tarih 22 Aralık 2014 00:23